پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز دوشنبه مورخ:
۳۰ مهر ۱۳۹۷[ه.ش]
11 صفر 1440[ه.ق]
2018 Oct 22[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 95894 مورخ:[1397-03-07 01:54:01] چاپ

خودشان کشتند و خودشان عزا گرفتند!

اصلاح طلبان از خاتمی، میرحسین و مخملباف در حذف ملک‌مطیعی در دهه 60 نقش اصلی را بازی کردند و حالا در دهه 90برای او مرثیه می ‌خوانند

خودشان کشتند و خودشان عزا گرفتند!

به گزارش مشهدسر؛ پیكر مرحوم ناصر ملك مطیعی روز گذشته تشییع شد. تا وقتی زنده بود نه خانه سینما سراغی از او می‌گرفت و نه هیچ فیلمسازی او را برای بازی در فیلمش دعوت می‌كرد. در این چند سال اخیر فقط در برخی مراسم و محافل سینمایی و هنری دعوت می‌شد و كناری می‌نشست یا چند جمله‌ای حرف می‌زد.

مدیر خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد و سلبریتی‌ها در مدتی كه در بیمارستان بود به ملاقاتش نرفتند ولی پس از فوتش پیام تسلیت‌ها سرازیر شد.

پس از ماجرای فیلم برزخی‌ها در سال 61 كه به دستور نخست وزیر و فشار روزنامه كیهان به مدیریت سیدمحمد خاتمی و میدانداری محسن مخملباف پایین كشیده شد، ناصر ملك مطیعی اولین بار در دولت دهم برای فیلم نقش‌ نگار مجوز كار گرفت.

از دو روز پیش كه خبر فوتش رسانه‌ای شد همه سلبریتی‌ها آه و فغان سر دادند كه به او ظلم شد و نگذاشتند فعالیت كند درحالی كه او در دوره وزارت سید محمد حسینی در دولت دهم در فیلم «نقش نگار» علی عطشانی بازی كرده بود ولی فیلم در گیشه شكست خورد.

همین شكست سبب شد دیگر كسی سراغ او نرود. همه می‌دانستند كه دیگر محرومیتی برایش وجود ندارد با این حال در هیچ فیلمی او را به بازی نگرفتند. اما محرومیت اصلی را برای ناصر ملك مطیعی وقتی رقم زدند كه هنوز جوان بود و می‌توانست فیلم بازی كند. همه چیز از فیلم برزخی‌ها آغاز شد.

محسن مخملباف با حضور بازیگران فیلم‌های پیش از انقلاب از جمله فردین و ناصر ملك مطیعی به شدت مخالف بود و از او رفتارهای خشونت آمیزی سرمی‌زد و البته روزنامه كیهان با مدیریت سید محمد خاتمی مطلبی تند علیه فیلم برزخی‌ها نوشت و جرقه پایین كشیدنش را زد.

فیلم با اینكه خیلی خوب می‌فروخت و ركورد فروش در تاریخ سینمای ایران را جابه جا كرده بود با فشار باند مخملباف و دستور شخص نخست وزیر پایین كشده شد. فردین تا زمان مرگش نتوانست فیلم بازی كند. سعید راد به خارج از كشور مهاجرت كرد و از ملك مطیعی هم تا اوایل دهه 90 هیچ خبری نبود.
 

آقا گفتند حضور فردین نمی‌تواند عیب فیلم باشد
مهدی كلهر، اولین معاون سینمایی وزارت ارشاد پس از انقلاب چندی پیش در گفت و گو با تسنیم درباره ماجرای فیلم برزخی‌ها حرف‌های جالبی زده است: «برای من روشن بود كه مافیایی وجود دارد. روشن شده بود مسئله اولِ فرهنگ مملكت سینما نیست؛ مسئله دوم و سوم و چهارم هم نیست و می‌دانستم این تنازعی كه ما می‌خواهیم شروع كنیم به جایی نمی‌رسد. بماند كه آن موقع وزیر هم نداشتیم. معادیخواه رفته بود و خود مهندس موسوی وزیر بود و نخست‌وزیر می‌توانست سرپرست هم باشد. من نتوانستم با ایشان كار كنم. ایشان از من خواست مجوز پخش برزخی‌ها را لغو كنم و من مخالفت كردم. گفتم وزیرِ شما، آقای معادیخواه در تشریح برنامه‌اش در مجلس گفته است من از تمام هنرمندان ایران استفاده می‌كنم؛ بماند كه برزخی‌ها در دوره من ساخته نشد و در دوره شریك شما آقای مهندس نجفی ساخته شده و حالا به من می‌گویید جلوی پخش برزخی‌ها را بگیرم؟ در حالی كه رئیس‌جمهور كه حضرت آقا بودند، صراحتاً به من گفتند بازی كردن فردین در یك فیلم نمی‌تواند عیب فیلم باشد. به مهندس موسوی گفتم حالا كه مدت‌ها در سینماها بوده، چرا باید مجوز پخشش لغو شود؟ كشاكش 25 روزه‌ای بین من و مهندس موسوی بود و سرانجام گفت استعفا بده. من گفتم استعفا نمی‌دهم، اگر لازم است مرا كنار بگذارید. البته می‌دانستم پشت این تلاش كه برزخی‌ها نباید باشد، مخملباف و تیمش بودند. گفته بود اگر فردین و ملك مطیعی باشند كسی فیلم‌های ما را نمی‌بیند اما همه دلیل این نیست. برزخی‌ها حدود یك ماه در حال اكران بود و خوب هم فروخته بود و جالب بود كه هم روحانیون و هم بچه‌های جبهه آن را دیده بودند. حداقل 12-10 نامه از بچه‌های جبهه داشتیم كه می‌گفتند برزخی‌ها فیلم خوبی است و با اینكه جنگی نیست ولی روحیه معنوی و حماسی خوبی را نشان می‌دهد. كار كشیده شد به نظر آقا كه آن موقع رئیس‌جمهور بود. وزیر خدمت ایشان رفت و كسب تكلیف كرد. ایشان تلفنی به من گفتند زیر بار نرو. همان زمان من خدمت آیت‌الله حائری شیرازی رسیدم. ایشان تأكید می‌كرد هنرمندی كه می‌خواهد در چارچوب بماند، هیچ مشكلی ندارد اما كسانی بودند كه می‌خواستند عناصر تأثیرگذار در جذب مخاطب را از انقلاب اسلامی بگیرند و موفق هم شدند.»

هزینه‌ای كه صداوسیما می‌توانست ندهد
اما چند ماه پیش از مرگ ملك مطیعی دو برنامه پربیننده تلوزیونی از او دعوت كردند. مهران مدیری و آرش ظلی‌پور با حضور او برنامه هایشان را ضبط كردند ولی درست در دقیقه 90 و زمانی كه مردم منتظر تماشای این برنامه‌ها بودند هیچ كدام از برنامه‌ها روی آنتن نرفت.

این درحالی رقم خورد كه خبر حضور ملك‌مطیعی در این دو برنامه از چند روز قبل تر رسانه‌ای شده بود و همه از آن خبردار بودند. مرتضی میرباقری معاون سیما در جریان نشست خبری اعلام برنامه‌های نوروزی تلویزیون برای سال 97 می‌گوید ما از ضبط برنامه‌ها بی‌اطلاع بودیم و هنگامی كه متوجه شدیم، جلوی آن را گرفتیم.معاون سیما اسپانسر برنامه‌ها را مقصر اصلی معرفی می‌كند اما این اتفاق تاثیر خود را در افكار عمومی گذاشت.

رسانه‌های معاند خارجی و جناحی و دشمن در فضای مجازی این مسئله را بهانه خوبی برای تسویه حساب با نظام قرار دادند. خیلی‌ها معتقد بودند صداوسیما اساساً یا نباید اجازه انتشار خبر و ضبط برنامه را می‌داد یا وقتی افكار عمومی منتظر تماشا بودند نباید آن را لغو می‌كرد چراكه این موضوع سبب سوء استفاده ضد انقلاب شد.

دیروز در جریان تشییع جنازه مرحوم ملك مطیعی عده‌ای بابت همان ماجرا علیه صداوسیما شعار می‌دادند. در واقع صداوسیما چندماه پیش از مرگ ملك مطیعی هزینه‌ای را پرداخت كرد كه اساساً باید دیگران پرداخت می‌كردند و عجیب بود كه به راحتی زیر بار آن رفت؛ یك گل به خودی تمام عیار.

یك موج مرتجعانه
اما ناصر ملك مطیعی اساساً تا وقتی زنده بود چه جایگاهی در میان سینماگران ایران داشت؟ آرش خوشخو سردبیر روزنامه هفت صبح درباره موج آه و فغان سلبریتی‌ها برای فوت ناصر ملك مطیعی می‌نویسد: «حالا تقریباً تمام سلبریتی‌ها جملاتی غمگین با ته مایه اعتراض منتشر كرده‌اند و درباره تاثیر مرحوم ملك مطیعی در تاریخ سینمای ایران قلم زده‌اند و خب مبالغه فراوانی هم كرده‌اند. الان دارم با جونم بازی می‌كنم.

چون در خط كشی‌های این بازی ابلهانه الان باید به موج ستایش از مرحوم ملك مطیعی بپیوندید و بگویید كه او از چهره‌های سرنوشت‌ساز سینمای ایران است وگرنه به انواع و اقسام لقب‌ها متهم می‌شوید. الان و در عصر «من و تو» باید باور كنیم كه «شهرام شب پره» بهترین خواننده پاپ تاریخ و مرحوم ملك مطیعی هم عصاره تاریخ سینمای ایران است. این صدای مرتجعانه این روزها حتی بین سلبریتی‌های ما هم طرفداران زیادی دارد و الان مرحوم ملك مطیعی این پیرمرد عزیز سپید موی تازه درگذشته طعمه جدید این موج رو به عقب است.»

واقعیت ماجرا این است كه مرحوم فردین و ناصر ملك مطیعی آدم‌های بی‌آزاری بودند. مردم هم آنها را دوست داشتند. می‌شد سلوك با آنها را طوری مدیریت كرد كه به طور كامل راه سوء استفاده دشمنان و ضدانقلاب را سد كرد.(1)

پی نوشت:
1)http://www.javanonline.ir/fa/news/909343

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.