پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۹ آبان ۱۳۹۷[ه.ش]
11 ربیع الاول 1440[ه.ق]
2018 Nov 19[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 95573 مورخ:[1397-02-19 07:36:01] چاپ

کشف طلای خارجی و سکه‌های تقلبی در مازندران

معاون ارزیابی انطباق اداره‌ کل استاندارد مازندران از کشف و توقیف 215 قطعه سکه طلای تقلبی و بیش ار دو کیلوگرم طلای غیر استاندارد از مراکز عرضه طلای استان در سال گذشته خبر داد.

کشف طلای خارجی و سکه‌های تقلبی در مازندران

به گزارش مشهدسر؛ خدیجه شهمیرزادی در جمع خبرنگاران  اظهار کرد:در پی بازرسی و نظارت مستمر برای حصول اطمینان از کیفیت خدمات و کالاهای عرضه شده؛کارشناسان فلزات گران بهای اداره‌ کل استاندارد مازندران از سطح طلا فروشی های استان، تعداد 215  قطعه سکه طلای  موسوم به پارسیان و بیش ار دو کیلوگرم  زیور آلات طلا که در آزمایشگاهای مرجع استاندارد،تقلبی بودن و داشتن عیار پایین آنها  به اثبات رسیده بود را کشف، توقیف و به سازمان اموال تملیکی واگذار کردند.

وی با اشاره به این که به‌موجب قانون، تولید و عرضه هرگونه مصنوعات طلای داخلی بدون نشان استاندارد و یا کد شناسایی  ردیابی در کشور و هم چنین واردات و فروش مصنوعات طلای خارجی به لحاظ  امکان داشتن عیار پایین و مغایر با استاندارد، ممنوع بوده اعلام کرد: در حال حاضر برخی فروشندگان سودجو، مصنوعات طلای خوش ساخت و با کیفیت تولید داخل را به اسم مصنوعات خارجی در بازار با کارمزد بالاتری می‌فروشند.

معاون ارزیابی انطباق اداره‌ کل استاندارد مازندران افزود: هر طلای ساخته شده داخلی  علاوه بر داشتن عیار منطبق با عیارهای رسمی ایران  مورد نظر استاندارد ملی باید دارای علامت استاندارد ملی ایران و یا کد شناسایی متشکل از یک حرف لاتین  مشخص کننده محل تولید و شماره خوانا  قابل ردیابی یاشند.

شهمیرزادی خاطرنشان کرد:مردم باید هنگام خرید به این نشانه گذاری های درج شده روی محصولات طلا دقت کنند زیرا بیشترطلاها ی بدون نشانه گذاری از کیفیت مطلوبی برخوردار نبوده و دارای عیاری پایین تر از حد استاندارد هستند و هم چنین مصنوعات طلای خارجی که به نام هندی، ایتالیایی، ترکیه و غیره در بازار فروخته می‌شوند، کالای قاچاق محسوب شده و در صورت مشاهده، حتماً آن مصنوع توقیف و با فروشنده آن برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: شهروندان  می توانند با دیدن لوگوهای حک شده در داخل مصنوعات طلا، ایرانی بودن طلا را متوجه شده و آن مصنوعات را با علامت استاندارد یا کد شناسایی حک شده و با فاکتور معتبر خریداری کنند.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.