روزنگار
روزنگار
روز چهارشنبه مورخ:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷[ه.ش]
9 شعبان 1439[ه.ق]
2018 Apr 25[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 92825 مورخ:[1396-11-07 16:30:01] چاپ

امر به معروف و اراده‌ای که در اجرای آن وجود ندارد/ وقتی مسئولان مانع‌تراشی می‌کنند

متاسفانه طی سالیان اخیر کم‌رنگ شدن اجرای امر به معروف و نهی از منکر مشهود شده است. مسئله‌ای که اگر واکاوی شود، می‌توان کم‌رنگ شدن ایمان در جامعه و البته مانع‌تراشی برخی از مسئولان در اجرای آن را دلیل این امر دانست.

امر به معروف و اراده‌ای که در اجرای آن وجود ندارد/ وقتی مسئولان مانع‌تراشی می‌کنند

به گزارش مشهدسر؛ عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر، ضامن اجرای احکام الهی و حفظ جامعه اسلامی است. این فریضه الهی از فروع دین است و برای کسی که نسبت به آن آگاهی داشته باشد و احتمال تاثیرگذاری نیز بدهد، واجب است.

متاسفانه طی سالیان اخیر کم‌رنگ شدن اجرای این واجب الهی مشهود شده است. این امر را به خوبی می‌توان از وضعیت فرهنگی جامعه و تغییر فرهنگ کشور طی دهه اخیر درک کرد. مسئله‌ای که اگر واکاوی شود، می‌توان کم‌رنگ شدن ایمان در جامعه و البته مانع‌تراشی برخی از مسئولان برای اجرای آن را دلیل این امر دانست.

هیچ کس حق مانع‌تراشی در اجرای امر به معروف و نهی از منکر را ندارد

فرماندار بابلسر با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید در اولویت همه امور قرار گیرد، اظهار کرد: امام حسین(ع) توجهی جدی به این فریضه داشتند و برای اصلاح دین از جان خودشان گذشتند.

سیدعلی اسد با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید همانند اقامه نماز اول‌وقت مورد توجه قرار گیرد، افزود: این یک وظیفه همگانی است و همه باید به آن توجه کنند.

وی تاکید کرد: همه مدیران موظف به اجرای قوانین ابلاغی امر به معروف و نهی از منکر هستند.

فرماندار بابلسر، حفظ آبروی مردم و رعایت ادب را از نکات مهم در اجرای امر به معروف و نهی از منکر دانست و بیان کرد: هیچ فرد و مسئولی حق ندارد در اجرای این فریضه الهی مانع‌تراشی کند.

اراده کافی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر وجود ندارد

فرمانده سپاه بابلسر قدمت امر به معروف و نهی از منکر را مترادف با قدمت خلقت بشر دانست و گفت: این فریضه جایگاه رفیعی در همه ادیان دارد.

سیدموسی حسین‌نژاد با بیان اینکه تهدیدات مختلفی که در کشور وجود دارد به علت مهجور ماندن امر به معروف و نهی از منکر است، خاطرنشان کرد: عده‌ای به ترویج فساد و بی بند و باری مشغول هستند که وظیفه همه است با انجام امر به معروف و نهی از منکر مقابل این افراد ایستادگی کنند.

وی با تاکید بر اینکه اراده کافی در میان مسئولان برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر وجود ندارد، تصریح کرد: این فریضه در بخشنامه‌ها مهجور مانده است.

نقش مهم بانوان در احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر

مسئول امور بانوان ستاد امر به معروف و نهی از منکر بابلسر طی گفت‌وگویی به نقش مهم و ارزنده بانوان در احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: امور بانوان ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بابلسر در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه ایشان در خصوص آسیب‌های اجتماعی، در قالب قرارگاه جهاد فرهنگی به مدت دو سال است که کار خود را با اجرای برنامه‌های منسجم و تعریف شده در سطح ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کرده است.

حمیده غلام‌تبار یکی از راه‌های اجرای احکام الهی و دینی را عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر و بی‌توجهی به این فریضه را موجب بروز آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه دانست و بر گسترش، ترویج و تعمیق فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تاکید کرد و افزود: اسلام همه افراد جامعه را همانند سرنشینان یک کشتی می‌داند و چنانچه یکی از آنها بخواهد آسیبی به کشتی برساند همه افراد وظیفه دارند که مانع او شوند وگرنه همه آنها غرق خواهند شد.

وی با اشاره به نقش فرهنگ‌سازی در امر به معروف و نهی از منکر، اظهار کرد: وجود ناهنجاری‌ها در سطح جامعه و به ویژه نسل جوان را تهدید می‌کند و آنان را در معرض خطر جدی قرار داده است که با فراگیر شدن این فریضه، جامعه از آسیب‌ها ایمن خواهد شد.

مسئول امور بانوان ستاد امر به معروف و نهی از منکر بابلسر با بیان اینکه امر به معروف و نهی‌ از منکر در تمامی مسائل‌ موجود در جامعه ریشه داشته و هر کجا که این فریضه‌ دینی فراموش شده باید انجام گیرد، یادآور شد: باید گفتمان‌سازی در جامعه به‌ویژه میان نسل جوان انجام شود تا این فریضه در جامعه نهادینه شود.

این مسئول بر گسترش دعوت عمومی به اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و تقویت پایگاه‌های مردمی در جهت توسعه و اثربخشی هر چه بیشتر برنامه‌ها و فعالیت‌ها تاکید کرد و گفت: احيای امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فريضه مهم اسلامی بوده که متأسفانه در حال فراموشی است.

غلام‌تبار، آموزش مربیان مهد و پیش دبستانی جهت آموزش صحیح آموزه‌های دینی به کودکان، برگزاری جلسات تربیت دینی فرزندان با حضور والدین دانش‌آموزان در مدارس ابتدایی، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های تخصصی درباره مهارت‌های زندگی و ارتباط صمیمی والدین و فرزندان، برگزاری کارگاه‌های تخصصی برای مشاوران و مربیان پرورشی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در سطح مدارس، برگزاری همایش‌های شهرستانی با موضوع تربیت دینی فرزندان و آسیب‌های اجتماعی- سواد رسانه‌ای، دادن محتوا و برنامه و ایده به مدارس ابتدایی جهت برگزاری جشن از جمله جشن بزرگ تاج بندگی(ویژه جشن عبادت)، برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی تربیت جنسی کودکان برای والدین، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای دختران و پسران در مدارس با توجه به آسیب‌های شناخته شده در آن مدارس و نیاز آنها، راه‌اندازی کانال قرارگاه جهاد فرهنگی شهرستان بابلسر با هدف ترویج منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم توجه و آگاهی دادن به مباحث فرهنگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی برای پسران نوجوان و جوان با توجه به آسیب‌هایی که در شهرستان شناسایی شده، برگزاری کلاس‌های آموزشی سبک زندگی عفیفانه برای خانواده‌ها، برگزاری جلسات به صورت ماهانه با مسولان امر به معروف و نهی از منکر ادارات و دستگاه‌های مختلف با هدف ارائه راهکارها در خصوص اجرای امر به معروف در دستگاه‌های اجرایی و سطح شهر را از مهم‌ترین برنامه‌های امور بانوان ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بابلسر عنوان کرد.

وی این فریضه ارزشمند را ضامن بقای ارزش‌های دینی در جامعه دانست و خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم این واجب فراموش شده را در جامعه احیا کنیم، باید از همان دوره کودکی آموزش‌های لازم را به افراد ارائه بدهیم.

جلوگیری از انحراف و منکرات وظیفه همه مردم است

امام خمینی(ره) فرمودند: «امر به معروف و نهی از منکر از اموری است که برهمه کس واجب است. یک چیزی نیست که بر یکی واجب باشد و بر دیگری نه. همه ما مکلفیم که همان‌طور که وظیفه داریم خودمان را حفظ کنیم و خارج کنیم از ظلمت به نور؛ دیگران را همین‌طور دعوت کنیم. اگر انسان دید معصیت خدا می‌شود، باید جلویش را بگیرد.»

بلاغ

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.