روزنگار
روزنگار
روز چهارشنبه مورخ:
۲۷ دی ۱۳۹۶[ه.ش]
29 ربیع الثانی 1439[ه.ق]
2018 Jan 17[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 91743 مورخ:[1396-10-12 01:18:01] چاپ

مشهدسر گزارش می‌دهد
نقش مهم مدیران شهری در تزریق نشاط به جامعه/ بابلسر فاقد فضای تفریحی مناسب است

نقش مسئولان در شاد بودن جامعه غیرقابل انکار است. افزایش بودجه فرهنگی شهر و ایجاد فضاهای تفریحی و مبلمان شهری مناسب قطعا نقش به‌سزایی در تزریق شادی به جامعه دارد.

نقش مهم مدیران شهری در تزریق نشاط به جامعه/ بابلسر فاقد فضای تفریحی مناسب است

به گزارش مشهدسر؛ شادابی، نشاط و شاد زیستن در جامعه دارای ابعاد مختلفی است که جوهره وجودی و فرهنگ انسان‌ها از آن جمله است.

فضاهای عمومی و شهری اعم از مبلمان شهری، فضای سبز، معماری و ... نیز نقشی اساسی در نشاط جامعه دارند و به همین دلیل است که مدیران شهری بایستی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا با ایجاد فضاهای شاد و مفرح، موجبات رضایت شهروندان را جهت تداوم نشاط و شادابی خانه و خانواده در اجتماع فراهم کنند.

استاد مرتضی مطهری در تعریف شادی می‌نویسد: «سرور، حالت خوش و لذت بخشی است که از علم و اطلاع به اینکه یکی از اهداف و آرزوها انجام یافته یا انجام خواهد یافت، به انسان دست می‌دهد و غم و اندوه، حالت ناگوار و دردناکی است که از اطلاع بر انجام نشدن یکی از هدف‌ها و آرزوها به انسان دست می‌دهد.»

در دنیای پراضطراب و پرتلاطم امروز، آرامش و داشتن خیالی آسوده، نعمتی است که همگان آرزوی آن را دارند. در واقع، یکی از نیازهای اساسی انسان، شاد زیستن است که در پرتو آن، با رسیدن به تعادل روحی، خود و جامعه‌اش را به سلامت و پویایی رهنمون می‌کند.

بسیاری از روان‌شناسان بر این تاکید دارند که شاد بودن در زمان حال، منجر به تغییرات مثبت و بسیار مهمی در آینده خواهد شد. به عبارتی شما اول باید شادی را به زندگیتان وارد کنید تا امکان ایجاد تغییرات مثبت فراهم آید.

اما متاسفانه به نظر می‌رسد شادی حلقه مفقوده سلامت روان در جامعه انسان‌ها است و این تصور غلط در میان افراد جامعه شکل گرفته که شادی جزء رفتارهای جامعه پسند نیست. حال آن که بنا به باورهای دینی، مومن گشاده‌رو است و با لبخند خود به دیگران آرامش می‌بخشد و افسردگی را به خود راه نمی‌دهد.

 

فضای تفریحی و پارک مناسب در شهرستان بابلسر وجود نداردحجت‌الاسلام محمداسماعیل قلی‌پور امام جمعه بابلسر در جلسه شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر اینکه باید فضاهایی برای نشاط مردم در سطح شهرستان ایجاد شود، اظهار کرد: متاسفانه فضای تفریحی و پارک مناسب در شهرستان بابلسر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه نتوانستیم شادی کردن سالم را به مردم نشان و آموزش دهیم، افزود: ایجاد روحیه نشاط و شادی رساندن به مردم اتفاق خوبی است که باید رقم بخورد.

امام جمعه بابلسر با بیان اینکه مردم در مراسم‌های عزاداری حضور خودجوش و خوبی دارند، تاکید کرد: باید با فرهنگ‌سازی زمینه حضور پر رنگ و خودجوش مردم در مراسم‌های شادی و جشن‌های مذهبی در شهرستان فراهم شود.

سیدعلی اسد فرماندار نیز در این جلسه با بیان اینکه باید ناامیدی را کنار گذاشت و روحیه امید در جامعه تزریق شود، گفت: مردم به صورت خودجوش اقدامات مناسبی در مناسبت‌های ملی و مذهبی انجام می‌دهند اما در کنار پر رنگ بودن مناسبت‌های عزاداری مذهبی، باید به جشن و شادی مردم نیز توجه شود.

وی اضافه کرد: به اندازه‌ای که برای تاسوعا و عاشورا تلاش می‌شود، به همان اندازه باید برای ولادت‌ها و جشن‌های بزرگان دینی و عظمت تشیع تلاش شود.

فرماندار بابلسر بیان کرد: در طول سال، چهار فصل داریم و باید تلاش کنیم تا برای هر فصل یک برنامه محوری در سطح شهرستان برگزار شود.

به گزارش مشهدسر، منابع دینی، یعنی قرآن و سیره پیشوایان معصوم(علیهم السلام) نیز نشان از موافق بودن با شادی و نشاط دارد.

قرآن کریم برخی عوامل شادی را مخصوص مؤمنان دانسته است و زندگی بانشاط و شادی را نعمت و رحمت خداوند تلقی کرده که از آن‌جمله توصیف قرآن درخصوص بهشت نیز حاکی از این واقعیت است که اسلام بر نشاط مهر تأیید نهاده است.

نقش مسئولان نیز در شاد بودن جامعه غیرقابل انکار است. افزایش بودجه فرهنگی شهر و ایجاد فضاهای تفریحی و مبلمان شهری مناسب قطعا نقش به‌سزایی در تزریق شادی به جامعه دارد.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.