پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز یکشنبه مورخ:
۲۷ آبان ۱۳۹۷[ه.ش]
9 ربیع الاول 1440[ه.ق]
2018 Nov 17[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 90618 مورخ:[1396-09-12 23:59:01] چاپ

گسل مشا در دماوند قابلیت زلزله تا هفت ریشتر را دارد
عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش مسکن سالانه ۹۰ هزار میلیارد تومان و بیش از کل فروش نفت است، گفت: بر اساس گزارش‌های جایکای ژاپن ۵۵ درصد واحدهای مسکونی در تهران از لحاظ کیفیت ناپایدار بوده و مقاوم نیستند که این یک تهدید در زمان وقوع زلزله است.

به گزارش مشهدسر؛ حسن مجبوریان در نشست راهبردهای دانش‌محور و عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله با اشاره به اینکه می‌توان با راهکارهای علمی و اجرایی به ایمن‌سازی ساختمان‌ها کمک کرد، گفت: بزرگ‌ترین و بومی‌ترین صنعت در کشور به لحاظ اعداد و ارقام و گردش مالی صنعت ساخت‌وساز بخش خصوصی بوده که میزان آن ۹۰ هزار میلیارد تومان است، در حالی که کل فروش نفت در سال ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: این آمار نشان می‌دهد صنعت ساختمان از لحاظ ایجاد اشتغال رتبه خوبی در کشور دارد به‌طوری‌که برای ایجاد و اشتغال برای هر نفر در صنعت ساختمان ۲۵ تا ۳۰ میلیون هزینه می‌شود، در حالی‌که در سایر صنایع این عدد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

آیا خانه ایمن می‌سازیم؟
عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران با تأکید بر اینکه پس این آمار ایجاد شغل و هزینه پایین آن حاکی از پتانسیل بالای صنعت ساختمان است، اضافه کرد: هدف از این میزان سرمایه‌گذاری برای این است که خانه امن بسازیم، اما سوال این است که آیا این میزان سرمایه‌گذاری باعث شده تا با خیال راحت اقدام به خرید مسکن کنیم و آیا این واحدهای مسکونی آسایش را به ارمغان آورده است.

مجبوریان گفت: زلزله یک رویداد واقعی است که حذف‌شدنی نیست پس باید این میزان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته به هر شکل ممکن مدیریت شود تا این سرمایه‌ها به هدر نرود.

وی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه گفت: طبق گزارش مؤسسه زلزله‌شناسی ساختمان‌هایی که در زلزله اخیر تخریب شده‌اند به ۳ دسته بتنی، بنایی و فلزی تقسیم می‌شوند.

عدم رعایت دقیق اتصالات، ضعف جوشکاری و عدم نفوذ جوش‌ها دلیل تخریب‌ها در زلزله کرمانشاه
عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران افزود: عملکرد ساختمان‌های فلزی در زلزله کرمانشاه نشان می‌داد که عمده تخریب‌ها به دلیل عدم رعایت دقیق اتصالات و ضعف جوشکاری و عدم نفوذ جوش‌ها بوده است.

مجبوریان ادامه داد: این موارد باعث شده تا اکثر واحدهای مسکونی فلزی به سادگی دچار تخریب شوند.

وی خاطرنشان کرد: در ساختمان‌های بتنی که در زلزله اخیر دچار تخریب شده بودند مهم‌ترین مسئله کیفیت پایین بتن و آرماتوربندی نامناسب بوده است.

عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران با اشاره به تخریب بیمارستان اسلام‌آباد در زلزله کرمانشاه گفت: در حالی‌که اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها از لحاظ طبقه‌بندی در حالت بحرانی قرار دارند و در زمان وقوع حادثه باید سالم بمانند، متأسفانه دیدیم که در زلزله اخیر ساختمان بیمارستان تخریب شد.

مجبوریان با اشاره به اینکه آئین‌نامه‌های مربوط به ساخت‌وساز در چند سال اخیر سختگیرانه‌تر شده است، گفت: اگرچه آئین‌نامه‌ها سختگیرانه‌تر شده است، اما سوال این است که چرا با وجود این آئین‌نامه‌ها هنوز ساخت‌وساز‌ها از لحاظ کیفیت پایین هستند، پس باید این مسئله ریشه‌یابی شود.

وی خاطرنشان کرد: مقایسه وقوع زلزله در ایران با سایر کشورهای دنیا در ۵۰ سال گذشته حاکی از این است که در دنیا ۴۷۰ هزار نفر در اثر وقوع زلزله کشته شده‌اند، این درحالی است که در ایران در ۵۰ سال گذشته این آمار به ۱۱۴ هزار نفر رسیده که در زلزله بم به تنهایی ۴۰ هزار نفر کشته شدند.

عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران ادامه داد: ایران یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد درحالی‌که ۲۵ برابر تلفات در اثر زلزله در ایران رخ داده است.

گسل مشا در دماوند قابلیت زلزله تا هفت ریشتر را دارد
مجبوریان با اشاره به زلزله چند روز پیش دماوند که بر روی گسل مشا واقع شده است، گفت: زلزله چند روز پیش دماوند که قدرت آن حدود ۳ ریشتر بود پتانسیل تا ۷ ریشتر را دارد.

وی با اشاره به این که ژاپن یک کشور زلزله‌خیز است و در سال ۲۰۰۳ تصمیم بر این شد تا ساختمان‌های غیرایمن بازسازی شود، تأکید کرد: در سال ۲۰۰۳ حدود ۲۵ درصد ساختمان‌های ژاپن فاقد استحکام لازم بودند، اما بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در طول ۱۲ سال ساختمان‌های با کیفیت پایین از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافت.

عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان ساختمان‌های بی‌کیفیت در تهران که در مقابل زلزله مقاوم نیستند وجود ندارد، گفت: بر اساس گزارش جایکای ژاپن ۵۰ تا ۵۵ درصد ساختمان‌های تهران مسئله جدی دارند و در برابر زلزله از مقاومت پایینی برخوردار هستند.

ما فراموشکار هستیم
مجبوریان با اشاره به اینکه دولت نوسازی و بازسازی بافت فرسوده را در دستورکار خود قرار داده است، گفت: ما فراموشکار هستیم و هر وقت که زلزله‌ای رخ می‌دهد مسئولان به تکاپو می‌افتند و وقتی زمان می‌گذرد مجدداً همه چیز فراموش می‌شود.

وی افزود: هر وقت که زلزله می‌شود انگار یک جنگ رخ داده است، پس باید یک راهکار عملی و اجرایی برای حل این مشکل اندیشید و آن را اجرا کرد.

عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران تأکید کرد: راهبرد‌ها برای حل این مسئله باید جامع و کامل باشد؛ چراکه تا زمانی که مسائل اقتصادی در این خصوص حل نشود و یک بسته برد ـ. برد در کشور اجرایی نشود، مشکل بازسازی واحدهای بافت فرسوده و بالا بردن کیفیت ساخت‌وساز اجرایی نخواهد شد.

مجبوریان ادامه داد: دانش فنی و مدیریتی، طراحی، اجرا، نظارت، نظام مهندسی، متولیان شهری، قوانین مدنی و آیین‌نامه‌ها باید از نگاه تک بعدی و محدود دور شوند تا بتوانیم کیفی‌سازی را در بخش مسکن گسترش دهیم.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کیفیت ساخت‌وساز بالا برود و تلفات زلزله کاهش یابد نیازمند آموزش قوی، عوامل اجرایی مسلط، توسعه کاردان‌های فنی، بالا رفتن آگاهی و مطالبه‌گری مردم هستیم، پس اگر مردم واحدهای مسکونی با کیفیت پایین را خریداری نکنند، سازنده‌ها نیز با این تصور تلاش می‌کنند واحدهای مسکونی با کیفیت تولید کنند.

عضو مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران ادامه داد: اگر یک سال به طول عمر مفید ساختمان‌ها اضافه شود ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان به نفع کشور خواهد بود.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.