پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز دوشنبه مورخ:
۲۳ مهر ۱۳۹۷[ه.ش]
4 صفر 1440[ه.ق]
2018 Oct 15[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 90219 مورخ:[1396-09-04 00:51:01] چاپ

بسیج و کارآفرینی؛ بازوی یاری‌رسان تحقق اقتصاد مقاومتی/ کارآفرینانی که بدون حمایت مسئولان اشتغالزایی می‌کنند

امروز بسیج وظیفه بزرگی را بر عهده دارد که همانا کمک به انجام اقتصاد مقاومتی است.

بسیج و کارآفرینی؛ بازوی یاری‌رسان تحقق اقتصاد مقاومتی/ کارآفرینانی که بدون حمایت مسئولان اشتغالزایی می‌کنند

به گزارش مشهدسر؛ در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای، واژه جدید «اقتصاد مقاومتی» به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شد و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.


این واژه اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح شد. در همین دیدار، مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل فشار اقتصادی دشمنان و آمادگی کشور برایی جهش را معرفی کردند.

برای مفهوم اقتصاد مقاومتی در همین مدت زمان کم، تعاریف متفاوتی ارائه شده که هر کدام از جنبه‌ای به این موضوع نگاه کرده‌اند. در این میان، تعریف جامع و کامل از اقتصاد مقاومتی را خود رهبر فرزانه انقلاب ارائه داده‌اند.

ایشان در دیدار با دانشجویان فرمودند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

ایشان فرمودند: وظیفه‌ همه‌ ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیرقابل نفوذ، غیرقابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات اقتصاد مقاومتی است که ما مطرح کردیم. در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه‌ دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.»

نقش بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی

امروز بسیج وظیفه بزرگی را بر عهده دارد که همانا کمک به انجام اقتصاد مقاومتی است.

استفاده از کالاهای داخلی، اصلاح الگوی مصرف و ... از مهم‌ترین مواردی است که باید برای توسعه و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار داد.

کشورهای متعددی در جنگ 8 ساله دخالت داشتند که آمریکا، انگلیس و اسرائیل در رأس آنها بودند. جنگ‌ها و فتنه‌ها ادامه دارد و نیاز به هوشیاری و بصیرت مردم دارد و بسیج به‌عنوان متولی این امر و حافظ دستاوردهای انقلاب در شرایط امروز مسئولیت خطیر و مهمی داشته و دارد.

بسیج در این رابطه می‌تواند چند نقش داشته باشد، اولین نقش بیان کردن چیستی اقتصاد مقاومتی است؛ ابتدا باید تبیین شود که اقتصاد مقاومتی چیست؟ چه فرقی با اقتصاد ریاضتی دارد؟

وظیفه بعدی شناساندن ظرفیت‌های اقتصاد مقاومتی است. بسیاری از جنبه‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی است که ناشناخته مانده و باید توسط دلسوزان انقلاب شناسانده شود.

سومین وظیفه حمایت از تولیدات داخلی است، با این وظیفه هم می‌توان از اقتصاد مقاومتی حمایت کرد. ايجاد چنين می‌تواند یک فرصت باشد و نه تهدید؛ به شرط اینکه از این شرایط تحریم استفاده کرده و به خود باوری برسیم تا روی پای خود بایستیم.

در اين راستا همانطور كه بسيجيان در دفاع مقدس در مقابله با استكبار جهانی پيروز و سربلند بودند، در پيروی از فرمايشات مقام معظم رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی نيز موفق عمل خواهند كرد.

مسئولان تمایل چندان به اقدام عملی در زمینه اقتصاد مقاومتی ندارند

نیره سادات نادری از جمله بسیجیانی است که از سنین نوجوانی با کاربافندگی فرش مشغول بوده و امروز در این عرصه به مرحله‌ای رسیده که علاوه بر کارآفرینی مشغول به آموزش این هنر اصیل به نسل جوان است.

وی طی گفت‌وگویی اظهار کرد: از سنین نوجوانی به کار بافندگی فرش مشغول بودم و از سال ۹۱ به‌طور حرفه‌ای این کار را دنبال کردم تا جایی که به‌صورت شغل دائمی برایم درآمد و کارگاه و آموزشگاه تأسیس کردم و در کنار تولید فرش تعدادی هنرجو نیز پذیرفتم تا این هنر اصیل ایرانی را به نسل جوان بیاموزم.

نادری افزود: در ابتدا کارم را با چهار نفر در کارگاه شروع کردم اما به لطف خدای متعال و تلاش مستمر روز به‌روز کار گسترش یافت و تعداد بیشتری هنرجو پذیرفتم.

این کارآفرین تصریح کرد: سرمایه اولیه من برای شروع این کار بسیار اندک و در حدود 3 میلیون تومان بود اما آرام‌آرام به دلیل اینکه وسایل باید به‌روز می‌شد سرمایه را بیشتر کردم. البته از تسهیلات بسیج سازندگی هم در این زمینه استفاده کردم. مبلغ این وام بااینکه پایین است اما چون کارمزدی ندارد خوب است و کسانی که در ابتدای کار هستند می‌توانند از آن استفاده کنند. اما ادامه و گسترش این کار نیازمند سرمایه بیشتری است که به‌صورت جدی حمایتی در این زمینه وجود ندارد.

نادری با تاکید بر اینکه مردم به خوداشتغالی باید اقتصاد مقاومتی را محقق کنند، گفت: همان‌طور که رهبر انقلاب اسلامی تبیین کردند اقتصاد مقاومتی اقتصادی متکی بر مردم و توان و تولید داخل است. اقتصادی که چشم به بیرون از کشور نداشته باشد. ایشان به‌خوبی طی سال‌های گذشته این نکته را تبیین کردند ولی به نظر می‌رسد مسئولان چندان تمایلی به اقدام عملی در این زمینه ندارند.

عاجزانه خواهش می‌کنم مسئولان با کارآفرینان همکاری کنند

مصطفی عارفیان یکی دیگر از بسیجیانی است که به کارآفرینی روی آورده است. پدرش یکی از عکاسان برجسته بود که در سال ۱۳۸۱به رحمت ایزدی پیوست. سه برادر و دو خواهر دارد که بعد از فوت پدر قسمتی از هزینه‌های جاری خانواده به دوشش افتاد.

مصطفی از دوران نوجوانی به گیاهان کاکتوس شدیدا علاقمند شده است و از همان دوران، اولین گیاه کاکتوس را برای خودش می‌خرد و بر اثر یک اتفاق، انگیزه‌اش برای جمع‌آوری گل‌های کاکتوس بیشتر می‌شود.

وی طی گفت‌وگویی اظهار کرد: 11 سال است که در این حرفه مشغول به کار هستم. اوایل کار فقط از روی علاقه به این کار کشیده شدم و فقط با یک گلدان علاقه‌مند شدم. به این صورت که در راه برگشت از مدرسه یک کاکتوس دیدم و خریدم که به ترک‌بند دوچرخه‌ام بستم ولی متاسفانه در راه بازگشت به خانه افتاده بود و وقتی که رسیدم و دیدم کاکتوس نیست، بسیار ناراحت شدم ولی ناامید نشدم و بعد از اینکه وارد دانشگاه شدم چند کاکتوس خریدم و شروع به جمع‌آوری و تکثیرشان شدم. به تدریج کار به جایی رسید که مادرم تهدیدم می‌کرد که اگر فقط یک گلدان دیگه بخرم همه آنها را می‌ریزد توی کوچه، زیرا تمام راه پله پر شده بود و دیگر جایی نداشتیم.

وی افزود: به پیشنهاد یکی از دوستانم در سال ۱۳۸۷ یک گلخانه روی پشت‌بام خانه با چند تکه چوب و پلاستیک متری زدم، از آنجایی که تجربه نداشتم تمام گلدان‌هایم را زیر آن چیدم و بعد از چند وقت به نمایشگاه گیاهان زینتی به تهران رفتم و بعد از سه روز کار در آنجا به خانه آمدم و اولین کاری که کردم به کاکتوس‌ها سر زدم و دیدم بیش از نیمی از آنها زیر آفتاب از بین رفته‌اند و بسیار ناراحت شدم ولی باز هم ناامید نشدم و ادامه دادم و باز هم از گلخانه‌های کرج اقدام به خریداری کاکتوس کردم تا آنجایی که از برنامه «در شهر» آمدند برای مصاحبه و رفته رفته کارم گسترش پیدا کرد و کار به جایی رسید که فضای پشت‌بام کم بود و نیاز به فضای بزرگ‌تر و و گلخانه‌ای بزرگ‌تر داشتم. این در حالی بود که هیچ سرمایه‌ای برای راه‌اندازی گلخانه‌ای بزرگ‌تر نداشتم. از سازمان‌های ذی‌ربط در خواست کمک کردم ولی متاسفانه در همایش‌ها و جلوی دوربین وعده کمک می‌دادند ولی بعد از اینکه دوربین‌ها می‌رفت کاملا واضح زیر وعده‌های خودشان می‌زدند و پنج سال از عمر من را در راه‌پله‌های اداره های‌شان تلف کردند. تا اینکه که خدا تلاشم را دید. یکی از کارکنان اداره به من پیشنهاد داد یکی از دوستانم مزرعه زراعی دارد می‌توانم معرفی کنم تا کار رو گسترش بدهم.

این کارآفرین ادامه داد: من هم که خسته شده بودم و ناامید از کمک مسئولان، قبول کردم و با صاحب آنجا به توافق رسیدم ولی سرمایه زیادی برای شروع کار نداشتم. مجبور بودم خودم تمام کارهای آنجا را انجام دهم و در ماه رمضان با تمام گرما و سختی شروع کردم به درست کردن فضا برای گلخانه و بعد از پنج ماه کار مشقت بار توانستم در سال ۹۱ گلخانه را افتتاح کنم.

عارفیان بیان کرد: من چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه گذاشته‌ام و میانگین در ماه حدود سه میلیون تومان درآمد دارم ولی در عین حال که نسبت به سرمایه درآمد کمی داردم ولی برکت زیادی دارد و حداقل می‌دانم که لقمه‌ام حلال است و سود پول از بانک‌ها نمی‌گیرم.

وی تصریح کرد: در این جا به جز خودم دو نفر دیگر مشغول به کار هستند، البته از خوبی‌های این کار این است که کسانی که قبلا در اینجا کار می‌کردند کار را یادشان دادم و کمکشان کردم و الان توانسته‌اند برای خودشان گلخانه بزنند.

این کارآفرین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری این همه تاکید بر اقتصاد مقاوتی دارند ولی هیچ پشتیبانی‌ای از ما تولیدکننده‌های داخلی نمی‌شود، کمکمان نمی‌کنند هیچ، سنگ پیش پایمان هم می‌اندازند، از تمام مسئولانی که می‌توانند کمک کنند عاجزانه خواهش می‌کنم تا با کارآفرینان همکاری کنند.

بسیج و کارآفرینی؛ بازوی یاری‌رسان تحقق اقتصاد مقاومتی

از آنجا که کارآفرینی موتور محرک رشد و توسعه در حوزه اقتصاد و همچنین پیشرفت در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی است، گسترش و فراگیری آن می‌تواند به تحول و دگرگونی بنیادینِ اقتصاد ملی منجر شود.

از این منظر، نهادینگی فرهنگ و تفکر بسیجی که سرشار از ارزش‌های انسانی و معنوی است، این موتور را با ظرفیتی چند برابری به کار وامی‌دارد و کلیدی طلایی در حل مشکلات عرصه‌های مختلف از جمله عرصه اقتصاد و فضای کسب و کار است.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.