پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز جمعه مورخ:
۳۰ شهریور ۱۳۹۷[ه.ش]
10 محرم 1440[ه.ق]
2018 Sep 21[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 89668 مورخ:[1396-08-20 01:17:01] چاپ

مشهدسر گزارش می‌دهد
وقتی توریستی بودن بابلسر بر اعتقادات مذهبی آن چیره می‌شود/ مسئولان عزیز! فرهنگ شیعی مشهدسر را نابود نکنید

باز بودن مغازه‌های سطح شهر از صنف‌های مختلف در روز اربعین به ویژه در راسته خیابان منتهی به امامزاده ابراهیم(ع) و در حالی که هیچ رنگ و بویی از عزای امام حسین(ع) در آنها دیده نمی‌شد، سبب جریحه‌دار شدن عواطف مذهبی مردم بابلسر شده است.

وقتی توریستی بودن بابلسر بر اعتقادات مذهبی آن چیره می‌شود/ مسئولان عزیز! فرهنگ شیعی مشهدسر را نابود نکنید

به گزارش مشهدسر؛ با هجوم فرهنگ‌های بیگانه برای تضعیف فرهنگ و ارزش‌های ملی و اسلامی؛ در جامعه امروز حفظ، نشر و توجه به شئون فرهنگی و مذهبی از شکل یک امر شخصی خارج شده و برعهده متولیانی در نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است.


یکی از ضرورت‌های حفظ باورها و ارزش‌های دینی، برنامه‌ریزی صحیح از سوی همین متولیان و اجرای آن در سطح جامعه است.


اما متاسفانه در سال‌های اخیر، شبکه‌های ماهواره‌ای در کم‌رنگ کردن ارزش‌های دینی در حالی موفق بودند که مسئولان امر، به حوزه‌های نفوذ آنان کمترین توجه را داشتند.


ملت ایران به عنوان یک ملت شیعه، یکی از ناشران فرهنگ اصیل شیعی در میان دیگر ملل است، اما به نظر می‌رسد، هجمه رسانه‌های غربی به سوگواری ائمه اطهار به ویژه سوگواری امام حسین(ع)، راه خود را در کم‌رنگ کردن این آئین به خوبی یافته است.


تبلیغات گسترده از قمه‌زنی و خرافه دانستن عزاداری برای امام حسین(ع)، موجب شده برخی از هنجارها در سوگواری سالار شهیدان شکسته شود.


باز بودن مغازه‌های سطح شهر از صنف‌های مختلف در روز اربعین به ویژه در راسته خیابان منتهی به امامزاده ابراهیم(ع) شهر بابلسر از بوتیک و جگرکی تا نجاری، حکاکی سنگ قبر و آرایشگاه، درحالی است که مردم عزادار برای برگزاری مراسم این روز به سمت امامزاده در حرکت بودند.

 


متاسفانه ضعف مسئولان شهر بابلسر در فرهنگ‌سازی و خوش کردن خاطر خود به نام توریستی شهر و هجوم مسافران به ویژه در ایام عزای حسینی و حرمت‌شکنی در شهر شیعی، سبب جریحه‌دار شدن احساسات و عواطف مذهبی مردم شهر بابلسر شده است.


حال سوال اینجاست، برخورد منفعلانه متولیان شیعی امر، به ویژه رئیس اتاق اصناف، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت و حتی فرماندار شهرستان بابلسر را باید از روی غفلتی ناآگاهانه دانست یا عامدانه؟


غفلتی که سبب شده برخی هنجارها آهسته آهسته در شهر بابلسر رنگ ببازد و ناهنجاری با دلیل‌تراشی جای هنجارهای فرهنگی را بگیرد.


حداقل انتظاری که در این سال‌ها و در این ایام از فرماندار شهرستان بابلسر می‌رفت، دستور و تاکید ویژه از سوی ایشان مبنی بر احترام به ایام و تعطیلی دکاکین تا ساعتی مقرر بود که متاسفانه تاکنون محقق نشده است.


همین بی‌توجهی و آزادی بدون قید و شرط برای اصناف، تحت نام گردشگری شهر، سبب شده شهر بابلسر به مقصد و پاتوق مسافرانی تبدیل شود که در ایام عزاداری ائمه معصوم، به دنبال بازار و ساحلی گشوده و بی‌نظارت برای تفرج هستند.


یا متولیان امر از کنار این مسئله به سادگی و بی‌توجهی گذشته‌اند و یا اصلاً اطلاعی از اوضاع شهر ندارند، که در هر دو صورت پاسخ مسئولان نمی‌تواند برای احساسات مذهبی جریحه‌دار شده مردم شهر بابلسر قانع‌کننده باشد.


با این روند، آیا سال‌ها بعد از مفاهیم دیگر دینی و مذهبی اثری باقی خواهد ماند؟

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.