پربازدیدترین
پربازدیدترین

 

 

روزنگار
روزنگار
روز چهارشنبه مورخ:
۲۱ آذر ۱۳۹۷[ه.ش]
3 ربیع الثانی 1440[ه.ق]
2018 Dec 12[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 64545 مورخ:[1395-02-16 00:09:01] چاپ

یادداشت اختصاصی مشهدسر به بهانه روز جهانی ماما
مامایی؛ شغلی برای حفظ خانواده

در دنیا روزانه 1600 زن در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند. با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می‌دهد و سرانجام بقا و آموزش کودکان نامعلوم می‌شود.

مامایی؛ شغلی برای حفظ خانواده

مشهدسر- سیده فاطمه یوسفی: پنجم ماه مـی مصـادف بـا 16 اردیبهشـت ماه، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نام‌گذاری شده است. این روز برای اولین بار در سال 1980 به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد شد و در سال 1992 به صورت رسمی در جهان معرفی شد. هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما، افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای سلامت مادر و نوزاد است. بر همین اساس روز جهانی ماما امسال با عنوان «سلامت مادر و نوزاد قلب مامائ» نامگذاری شد.

 

روز جهانی ماما در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون سیاست‌های کشور در راستای جلوگیری از کاهش جمعیت است و نقش حرفه مامایی در این راستا اهمیت به‌سزایی دارد.

 

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با مسئولین جمعیت مامایی کشور، بر این موضوع که فرهنگ‌سازی مساله مهم و اصلی در ترغیب جامعه زنان به استفاده از خدمات مامایی و زایمان طبیعی است، تاکید داشتند.

 

ایشان همچنین نقش ماماها را در تامین سلامت جامعه و بقای نسل بشر را بسیار مهم و ارزشمند دانستند بنابراین شناساندن نقش ماما به زنان کشور عزیزمان، در این برهه حساس، از وظایف مهم حرفه‌ای تک تک ماماهای کشور محسوب می‌شود. در این روزها لازم است که توجه مسئولان به نقش حیاتی ماماها در تامین سلامت مادران و نوزادان جلب شود.

 

حیطه خدمات مامایی بسیار وسیع‌ و از ابتدای تولد تا انتهای عمر یک زن است و ابعاد مختلف بهداشتی را شامل می‌شود. این آموزش‌ها ضامن سلامت خانواده است و با توجه و سرمایه‌گذاری ملی قابل دستیابی است.

 

ماما به عنوان حلقه ارتباطی و هماهنگ‌کننده بین اعضای خانواده و اعضای تیم بهداشتی-درمانی نقش بسیار مهمی در تامین سلامت زنان و نوزادان ایفا می‌کند. ارائه مراقبت‌های مامایی با کیفیت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن، عامل بالقوه‌ای در کاهش مرگ و میر و ابتلای مادران خواهد بود.

 

در دنیا روزانه 1600 زن در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند. با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می‌دهد و سرانجام بقا و آموزش کودکان نامعلوم می‌شود. از این‌رو پیشگیری از مرگ مادران یکی از اهداف مهم کشورهاست.

 

قطعا با برنامه‌ریزی دقیق و انجام مراقبت‌های لازم در این دوران می‌توان به این هدف دست یافت و ماما به عنوان عضو اصلی در مراقبت از مادر نقش مهمی در این راستا ایفا می‌کند.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.