روزنگار
روزنگار
روز دوشنبه مورخ:
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶[ه.ش]
27 رجب 1438[ه.ق]
2017 Apr 24[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 63844 مورخ:[1395-02-02 07:59:01] چاپ

روزی برای پدر یک امت

رسول معظم اسلام(ص) در روایتی، خود و امام علی(ع) را پدران امت اسلام قلمداد می‌کند و می‌فرماید: یعنی من و علی پدران این امتیم.

روزی برای پدر یک امت

به گزارش مشهدسر؛ هر سال روز سیزدهم رجب به‌دلیل زادروز وصی نبی مکرم اسلام، مولای متقیان، امیرمومنان، پیشوای مسلمانان، نخستین امام شیعیان، ابوالسبطین، حضرت امام علی ابن ابی طالب(ع) و جشن و شادمانی پیروان اهل بیت(ع)، در جمهوری اسلامی ایران به «روز پدر» نام‌گذاری شده تا از این طریق از پدران پرتلاش و زحمتکش این مرز و بوم تقدیر و تشکری به عمل آید. این سُنتی است حسنه و کرداری است خداپسندانه.
 
البته این نام‌گذاری بی‌دلیل نبوده و مستند روایی نیز دارد. زیرا رسول معظم اسلام حضرت محمد(ص) در روایتی، خود و امام علی(ع) را پدران امت اسلام قلمداد می‌کند و می‌فرماید:«أنا و علیٌّ أبوا هذه الاُمّة». یعنی من و علی پدران این امتیم. بدین جهت روزمیلاد خجسته حضرت امیر مؤمنان(ع) روز پدر نامیده شده است.

او امیر بود، نه آن گونه که بر تخت پادشاهی بنشیند و تاج زرین بر سر گذارد. نه آن گونه که رعب در قلب مردمان بیفکند تا سرتسلیم فرود آورند.

او ولایت آسمان و زمین را در دست خویش داشت و بر دل‌ها حکم‌روا بود. او گماشته خداوند بر زمین بود، نگهبان خاک و حجت پروردگار، اما هرگز برای فرمانروایی خویش، اسباب و بهانه دنیوی نخواست.

همواره پا بر جای پای رسول نهاد و هیچ کس در عمل کردن به قرآن از او پیشی نگرفت. اگر او نبود، پس از رسول اکرم(ص) مؤمنان ناشناخته می‌ماندند.

 اگر او نبود، قرآن از پراکندگی به یکپارچگی نمی‌رسید و حق برای چند صباحی نیز مهلت خودنمایی پیدا نمی‌کرد و هیچ مصداقی برای حکومت عدل پدید نمی‌آمد.

13 رجب، روز امیرمؤمنان، بر همه پدران غمگسار فرزند، بر پدر مهربان و دلسوز امت حضرت اباصالح المهدی(عج) مبارک!

حق است که به محضر مولای متقیان(ع) و امام زمان(عج) از صمیم دل و با مشتاقی تمام عرض کنیم: «بابی انتم و امی... یا ابانا استغفرلنا ذنوبنا انّا کنّا خاطئین...»

 پدر! روزت مبارک.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.