روزنگار
روزنگار
روز پنجشنبه مورخ:
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶[ه.ش]
30 رجب 1438[ه.ق]
2017 Apr 27[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 58238 مورخ:[1394-10-02 11:55:01] چاپ

منطقه تاریخی «هادیشهر» را بیشتر بشناسید

بر اساس گفته‌های سالخوردگان هادیشهر، کله‌بست به‌عنوان منطقه‌ای سرسبز و جنگلی، محل سکونت اعیان و خانواده‌های کلان بوده است و در طی زمان از «کلان‌بست» به کله‌بست تغییر نام داد.

منطقه تاریخی «هادیشهر» را بیشتر بشناسید

به گزارش مشهدسر؛ هادیشهر با جمعیتی بالغ بر 7 هزار و 800 نفر، مرکز بخش رودبست از توابع شهرستان بابلسر است. این شهر که از سال 1381 با نام کلّه‌بست تأسیس شده بود، در سال 1392 با تجمیع دو روستای میربازار و کِیخامحله به هادیشهر تغییر نام داد.

 

کله‌بست و میربازار دارای قدمت تاریخی زیادی هستند. بر اساس گفته‌های سالخوردگان این منطقه، کله‌بست به‌عنوان منطقه‌ای سرسبز و جنگلی، محل سکونت اعیان و خانواده‌های کلان بوده است و در طی زمان از «کلان‌بست» به کله‌بست تغییر نام داد.

 

اسم دیگر کله‌بست، «کیله‌بست» بوده است. کیله به معنای جوی کوچک است و وجه تسمیه آن به این صورت است که رودخانه‌ای از وسط محل می‌گذشت و این منطقه را آبیاری می‌کرد و به همین خاطر این روستا به کیله‌بست معروف شد و بعد از گذشت زمان برای تلفظ بهتر به کله‌بست تغییر پیدا کرد.

 

 

«میر» که در نامگذاری بعضی از روستاها و اماکن مازندران به کار رفته است، مخفف کلمه امیر بوده است و از طرفی لقب حضرت علی(ع) نیز به شمار می‌رود. از آنجایی که در این منطقه، بازاری به صورت هفتگی در روزهای سه شنبه برگزار می‌شود، نام میربازار یا امیر بازار بر این محل نهاده شد.

 

قدمت این بازار بالغ بر 200 سال تخمین زده می‌شود که قدیمی‌ترین روایت مکتوب آن در سفرنامه بُهلر مربوط به 150 سال قبل است.

 

کیخامحله روستایی است که از شرق با کله‌بست ارتباط دارد و از سمت غرب به جاده مواصلاتی آمل به بابلسر در منطقه اجاکسر منتهی می‎شود.

 

آیت‌الله توسلی؛ روحانی برجسته هادیشهر

 

آیت‌الله محمدعلی توسلی از روحانیون برجسته هادیشهر از نام‌هایی است که اگرچه در جهان اسلام و جبهه جهانی ضدصهیونیستی چهره‌ای فراملیتی شناخته می‌شود اما متأسفانه در درون مرزهای میهن اسلامی، استان مازندران و حتی شهرستان بابلسر نیز شخصیتی گمنام است.

 

مجاهدی خستگی‌ناپذیر که در مسیر هدایت مسلمانان، ازهیچ کوششی دریغ نورزید و برای انجام این رسالت سترگ، عازم دیار غربت و کشورهایی همچون سوریه، لبنان، افغانستان و پاکستان شد و سرانجام در مسیر آرمان‌ها و اهداف بلندش، به دست مسیحیان کوردل فالانژ لبنان دستگیر شد و با گذشت سال‌های متمادی از این واقعه، هنوز هم اطلاعات دقیقی از ایشان در دست نیست.

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.