روزنگار
روزنگار
روز یکشنبه مورخ:
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶[ه.ش]
26 رجب 1438[ه.ق]
2017 Apr 23[میلادی]

پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر - کد : 25429 مورخ:[1393-10-25 18:56:42] چاپ

اختصاصی/ قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران فاقد پشتوانه اجرایی است؛
حقوق بشر دستاویزی برای سفسطه‌های سیاسی علیه ایران
دو روز قبل پارلمان اروپا، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که قرار است به عنوان راهبرد اتحادیه اروپا در مقابل ایران به اجرا گذاشته شود.پارلمان اروپا یکی از نهادهای زیر مجموعه اتحادیه اروپا و نهادی غیرتصمیم گیر است و اقداماتش فاقد پشتوانه اجرایی است.

اختصاصی مشهدسر - از آغاز به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تا کنون حقوق بشر دستاویزی برای سفسطه‌های سیاسی علیه ایران به کار برده شده است.

دو روز قبل پارلمان اروپا، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که قرار است به عنوان راهبرد اتحادیه اروپا در مقابل ایران به اجرا گذاشته شود. این قطعنامه که بخش‌های مهم و قابل توجهی از آن، دخالت آشکار در امور داخلی ایران تلقی می‌شود، پیش از آنکه واجد اهمیت و ارزش حقوقی باشد، نشان از سیاست‌زدگی محض و دنباله‌روی اروپا از سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا دارد.

در پیش نویس این قطعنامه موضوعات مختلفی نظیر مسئله هسته‌ای ایران، روابط ایران و اتحادیه اروپا، موضوعات منطقه‌ای و حقوق بشر گنجانده شده است.

در این پیش نویس همچنین، قطعنامه‌های قبلی پارلمان اروپا در خصوص موضوعات مختلف مربوط به ایران از جمله موضوعات حقوق بشری مطرح شده است. یکی از نکات قابل توجه در پیش نویس این قطعنامه، انتخابات ریاست جمهوری ایران است که بر اساس آن ادعا شده است که انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه سال گذشته بر اساس استاندارهای دموکراتیک مدنظر اتحادیه اروپا برگزار نشده است.

در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی گام های اولیه و قابل تاملی برای حل و فصل مسائل پیش روی دو طرف برداشته  بودند، موضع گیری حقوق بشری پارلمان اروپا و طرح موضوعات غیر واقعی بخصوص در مورد انتخابات ایران مردود و غیرقابل قبول است. اتحادیه اروپا در حالی علیه ایران قطعنامه صادر می‌کند که ایران درخصوص حقوق بشر، خودش در جایگاه مدعی و اروپا و آمریکا و سایر کشورهای غربی در جایگاه متهم قرار دارند.

البته این نکته قابل ذکر است که پارلمان اروپا یکی از نهادهای زیر مجموعه اتحادیه اروپا و نهادی غیرتصمیم گیر است و اقداماتش فاقد پشتوانه اجرایی است. لیکن این نهاد با چنین مصوباتی استفاده ابزاری و سیاسی از موضوع حقوق بشر را به طور علنی تایید کرده و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را پیش فرضی ثابت برای مجموعه نهادهای اروپایی قرار داده است که این هر دو؛ جایگاه و موقعیت این نهاد اروپایی را بیش از پیش مخدوش کرده و اعتبار مصوبات آن را زیر سوال می برد.

محمدحسین احسانیان عربی - مدیرمسئول پایگاه خبری مشهدسر

© 1394 پایگاه خبری تحلیلی مشهدسر . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.